Život mezi řádky
O knize
Alexander McQueen a John Galiano, vzestup a pád hvězd návrhářského nebe…
Poodhalte roušku životních osudů dvou slavných mužů, kteří rozčeřili poklidné vody módního světa a nesmazatelně se zapsali do historie. V knize Bohové a králové autorka Dana Thomasová nic nezastírá, líčí fascinující i krutý svět módní branže bez příkras, takový, jaký je. Kdo vystoupá vysoko, platí často také vysokou cenu a dopad bývá tvrdý…
Před více než dvěma desetiletími vtrhli na britskou návrhářskou scénu dva excentričtí muži se smyslem pro krásu a módu. John Galliano a Alexander McQueen si přáli rozpoutat módní revoluci a také se jim to podařilo. Každý z nich začínal úplně jinak. Galliano byl ilustrátorem, zatímco o necelých deset let mladší McQueen pracoval jako krejčí u firmy Savile Row. Když však získali práci a postavení ve slavných nadnárodních firmách – Givenchy a Dior – začal být tlak na ně neúnosný. Navenek silní, ale v soukromí v podstatě plaší umělci čím dál obtížněji snášeli drtivé nároky módního průmyslu.
Firma Dior ukončila v roce 2010 spolupráci s Gallianem z důvodu jeho nepřípustných výroků. Ve stejném roce spáchal Alexander McQueen sebevraždu, tři týdny před další plánovanou přehlídkou.
Návrháři, kteří nedělali nic napůl, s bezmála divadelní okázalostí šokovali zapšklou britskou „buržoazní" společnost svými neotřelými nápady a odvážnými modely. Galliano vnesl do světa módy koncept smyslné siluety tvaru přesýpacích hodin a liboval si v předvádění v pohádkově romantických kulisách. McQueen zase oslnil hned svou první převratnou kolekcí, kterou předvedl v pouhých třiadvaceti letech, aby následně uchvátil celý módní svět.
V roce 2011 si model módního domu Alexandra McQueena oblékla Kate Middletonová na svatbu s princem Williamem.
Náhled knihy