Vladimír Kafka se narodil 11. 4. 1963 v Praze, kde také dnes bydlí a pracuje. V roce 1990 absolvoval AVU v multimediálním ateliéru prof. Milana Knížáka. Samostatně vystavoval už v řadě předních galerií u nás i za hranicemi. Jeho obrazy jsou zastoupeny v mnoha soukromých sbírkách stejně jako ve sbírkách našich a zahraničních institucí.
V osmdesátých letech 20. století byl spolu s Milanem Peričem zakladatelem dnes již legendárních výtvarných Konfrontací na Svárově. Později se stal členem výtvarné skupiny Svárov, jež se podílela na tvorbě umělecké scény devadesátých let v Česku. Kromě volné tvorby se zabývá i jevištním výtvarnictvím a hostuje v divadelních představeních.
Od roku 1992 se věnuje lidem s onkologickými chorobami a různými psychosomatickými zdravotními problémy. Pořádá semináře i přednášky po celé republice. Ty jsou převážně zaměřeny na vnitřní podstatu člověka a důsledky našich rozhodnutí. Svoje názory mediálně publikuje v tisku a bývá hostem televizních pořadů.
V roce 2011 spolupracoval na vzniku knihy s názvem Rok 2012 – šance pro každého autorky Věry Keilové, která vyšla v edici časopisu Meduňka. K danému tématu se Vladimír Kafka vyjadřuje velmi osobitě a inspirativně. Kniha vzbudila velkou pozornost a ihned se stala velmi prodávanou a žádanou. Její úspěch byl impulsem k sepsání další knihy – Minulost je mrtvá, život začal právě teď.
A nakonec dejme ještě slovo autorovi, jenž se s otevřeností a upřímností sobě vlastní vyznává: „Pozoruji naše omyly i neuchopitelnou podstatu lásky s neomezenými možnostmi tvorby. Nestarám se o konec ani o výsledek. Zbožňuji to vznikání ničeho a nechci k tomu nic dodávat, nic dotáhnout nebo dokončit. Nepotřebuji se trápit učením a vzděláváním. Vše prýští ze mě ve světle dokonalosti.“