Život mezi řádky
Bazar u puntíkaté zebry
Excentrický vynálezce Basil se vrací do rodného města, kde otevírá obchůdek, přinášející svým zákazníkům radost a seberozvoj. Šéfredaktorce místních novin tím ale šlápne na konzervativní kuří oko a ta vyrazí proti jeho krámku do boje. Je na Basilovi, aby spolu se svými přáteli Arthurem a jeho matkou Guilií obchod, a tím i svobodu být jiný uhájili. Více >
O knize
Basil Vega, geniální vynálezce, se vrací do rodného městečka Mont-Venus a otevře si tu netypický obchod nazvaný Bazar u puntíkaté zebry. Nabízí vtipné mechanické hračky pro každého bez rozdílu věku, které mají potěšit a rozvíjet myšlení i osobnost. Výtvory plné humoru a poezie, skutečné spouštěče emocí, pocitů a úvah. Jeho obchod je místem pro život a snění. Dost na to, aby rozvířil vody malého konvenčního městečka.
Jedním z jeho prvních zákazníků je Arthur – patnáctiletý frustrovaný výrostek, který na maloměstě nezapadá a své tvůrčí vyjádření i hněv na systém, do něhož nepasuje, nachází k velkému zoufalství své matky Giulie ve sprejerství. Giulia je talentovaná parfumérka, samoživitelka, dva roky po odchodu manžela stále neschopná pohnout se v životě dál. Navíc je demotivovaná ze své stereotypní práce ve firmě na výrobu deodorantů. Basil se s Arthurem a později i s jeho matkou Giulií zcela nepravděpodobně spřátelí.
Jejich vztah se utuží, poté co další protagonistka příběhu Louisa nachytá Arthura při činu – se šablonou a sprejem v ruce – a poštve na něj policii. Basil Arthurovi pomůže problém s policií (a soudem) vyřešit a nabídne mu u sebe v obchodě brigádu. Louisa (vážená občanka, šéfredaktorka místního plátku a úzkoprsá kritička všeho, co vybočuje z normy) vzápětí rozpoutá na Basila a jeho obchod hon, Bazar zařadí na černou listinu jako místo, které jménem místních novin a svého sdružení Civilismus nedoporučuje k návštěvě. A tím její intriky nekončí…
Jak z téhle šlamastyky vyjít v dobrém? Překvapivě a ve stylu filmu Čokoláda se všichni hrdinové v různém načasování dotknou svých niterných stránek, skrytých frustrací, slabostí a bolestí, nakonec si je dokážou přiznat a tím sami sebe osvobodit. A konečně uvidí shovívavěji i druhé a mohou začít nanovo. Kdyby snad někdo potřeboval opravdu užitečný a jasný návod, jak proměnit svůj život k lepšímu, stačí zalistovat Basilovým deníkem na konci knihy…
Vychází v překladu Petry Bernatové.
Náhled knihyRecenze
„Jednoduchý příběh, který se snadno čte, dokáže příjemně pobavit a naladit optimismem. Je to knížka překračující hranice románu pomocí slov vypůjčených z žánru osobního rozvoje. Podporuje odvahu a originalitu...“
– Babelio
„Raphaëlle Giordanová (…) svým čtvrtým románem vzdává hold kreativitě, vynalézavosti, jedinečnosti a vytrvalým snílkům.“
– La Presse
Kniha potěší všechny čtenáře, kteří upřednostňují příběhy bez lásky a romantiky v hlavní roli. Autorka děj vystavěla na zcela jiných hodnotách. Důležité místo v něm má provokace, frustrace, zklamání, snaha vzepřít se zavedeným systémům, (ne)pochopení, touha po svobodě a snaha být v něčem jedinečný. Raphaëlle Giordanová vás donutí zamyslet se (nejen) nad chováním hlavních hrdinů. Čtení si užijte především tehdy, pokud rádi přemýšlíte nad tím, co je řečeno přímo i nepřímo. Metaforami se to v textu jen hemží! A nechybí ani mnoho rad z oblasti osobního rozvoje. Sami se můžete přesvědčit o tom, jak je důležité najít v sobě odvahu jít za svými sny a alespoň občas vystoupit ze své komfortní zóny.
Celá recenze na klubknihomolu.cz