Život mezi řádky
Vincentův poslední obraz
Vincent van Gogh nezešílel ani se nechtěl zabít – byl náhodně postřelen. Intimní rekonstrukce posledních dvou let umělcova života vykresluje vnitřní svět nepochopeného génia, jeho každodenní svět, vztahy, tvorbu i nenaplněnou touhu po blízkosti druhých. Krok za krokem se před čtenářem skládá věrohodná a šokující alternativa malířova života i smrti. Více >
O knize
Městečko Auvers-sur-Oise, dnešní okrajová čtvrť Paříže, 27. července 1890 navečer. Klopýtající Vincent van Gogh se vrací z pole, kam obvykle chodívá malovat. Ale tentokrát je něco špatně. Potácí se a drží se za břicho, smrtelně zraněný. Vrací se do svého pokoje v hostinci pana Ravouxe, kde o dva dny později před zraky svého bratra Thea umírá.
Vincentovými slovy „Zranil jsem se v polích…“ všichni rozumí, že se pokusil o sebevraždu, a tak to zůstalo zaznamenáno i pro další generace. Ale bylo tomu skutečně tak? Marianne Jaeglé a nabízí překvapivě jiný pohled: Co když se známý malíř nepokusil zabít? Co když ho postřelili?
Životopisný román Vincentův poslední obraz na základě studií uznávaných historiků Stevena Naifeha a Gregoryho Whitea Smithe rekonstruuje poslední dva roky van Goghova života a podobně jako film S láskou Vincent z roku 2017 zpochybňuje zažité teorie o jeho tragickém konci.
Marianne Jaeglé ale ve své knize nepodává suchý výčet událostí, naopak čtenáři zprostředkovává jak vnější okolnosti Vincentova života, tak i niterný vhled do jeho duše. Čtenář se ocitá ve Vincentově kůži, pociťuje jeho křivdy a nepochopení, zažívá jeho extázi, ať už z barev nebe, pole, květin či jižního slunce, nebo z autentických drobností všedního života. Autorce se podařilo jakoby mimoděk popsat stěžejní van Goghova díla, jen pár slovy dokáže zhmotnit slavné obrazy včetně jejich předlohy.
Stejně tak jednoduše zachycuje třeba i Vincentův komplikovaný vztah s Paulem Gauguinem, který s ním několik týdnů pobývá v jeho žlutém domku v Arles, ale nakonec narychlo odjíždí a zklame všechny Vincentovy naděje ohledně kolegiálního partnerství a vybudování malířské školy.
Nový pohled na univerzálně známý příběh tak přináší průlom ve vnímání osobnosti slavného malíře. Bortí představu šílence s uříznutým uchem a přibližuje Vincenta van Gogha jako citlivého, plachého, asociálního člověka, výjimečného génia, umělce nepochopeného dobou a osamoceného uprostřed společnosti plné předsudků.
Náhled knihyRecenze
Autorka píše poutavě a čtivě. Zejména její popisy Vincentových obrazů jsou nádherné. Samotného Vincenta vykresluje jako citlivého a osamělého člověka, který se marně snaží najít své místo ve společnosti. Vypráví o jeho vztahu k malování i k životu a věrně a autenticky zobrazuje jeho netypickou povahu. Kniha tak nadchne milovníky umění, skutečných příběhů i promyšlených životopisných románů.
Celá recenze na lacultura.cz
„Tato kniha mě opravdu dojala. Kromě toho, že je skvěle napsaná, umožňuje čtenáři se na ploše pár set stran ponořit do myšlenek Vincenta van Gogha.“
– čtenářská recenze, Goodreads
„Mimořádná kniha, díky níž jsem si ještě více zamiloval Vincenta jako člověka i umělce.“
– čtenářská recenze, Goodreads
„Krásná a úžasně napsaná kniha.“
– čtenářská recenze, Goodreads
„Skvělá kniha, jako stvořená pro milovníky umění a obdivovatele van Gogha, která vás vezme na cestu k srdci jeho díla i života.“
– čtenářská recenze, Goodreads